Webster County

Canvas Results of General Election 11-5-2002

Board of Supervisor District #1

James A. Gill                   1,755

Marcy Mersch                 1,651

Scattering                               6

Board of Supervisor District #3

Greg Nolting                    2,093

Scattering                             53

Board of Supervisor District #4

Dennis R. O-Farell          1,127

Floyd A. Magnusson       1,172

Scattering                               4

Board of Supervisor District #5

Phil Condon                    1,268

Eugene Melvin Newsome   376

Scattering                               5

Soil & Water Conservation

Douglas K. Seltz              8,128

Perry Black                          58

Scattering                           124

Co. Agricultural Extension Council

Steve Julius                      6,592

Peggy M. Moody            5,983

Doreen Pliner                  6,379

Delynn D. Stein               5,636

Keith E. Streit                  6,244

Scattering                           115

County Treasurer

Janice F. Horton              8,098

John A. Mallinger            4,954

Scattering                               7

County Recorder

Judy R. Cosgrove            9,966

Scattering                             61

County Attorney

Timothy N. Schott           9,700

Scattering                           130

Office/Candidate Votes Cast

Badger Twp. Trustee

Alan Fevold                        190

Scattering                               4

Badger Twp. Clerk

Leroy Lemberg                   202

Scattering                               0

Burnside Twp Trustee

Gary Wicklein                      98

Scattering                               0

Burnside Twp. Clerk

Don Sandell                          92

Scattering                               0

Clay Twp. Trustee

Michael Peterson                  84

Scattering                               0

Clay Twp. Clerk

Loree Stewart                      79

Scattering                               1

Colfax Twp. Trustee

Bernard Dencklau                 90

Scattering                               1

Colfax Twp. Clerk

Violet Dencklau                    88

Scattering                               1

Cooper Twp. Trustee

Robert Enquist                    127

Scattering                               4

Cooper Twp. Clerk

Maureen Merrill                  122

Scattering                               1

Dayton Twp. Trustee

Jeff Peterson                       114

Scattering                               1

Dayton Twp. Clerk

Georgene J. Hanson           102

Scattering                               0

Deer Creek Twp. Trustee

Dana Hotz                          171

Scattering                               1

Deer Creek Twp. Clerk

Randy Clough                     174

Scattering                               1

Douglas Twp. Trustee

Kenneth Gansz                   308

Scattering                               4

Douglas Twp. Clerk

Margaret Albrecht              325

Scattering                               0

Elkhorn Twp. Trustee

Maruice W. Field               231

Scattering                               0

Elkhorn Twp. Clerk

Kendal Bunda                    253

Scattering                               1

Fulton Twp. Trustee

Wayne Blunk                        94

Scattering                               1

Fulton Twp. Clerk

Alan Croonquist                 101

Scattering                               0

Gowrie Twp. Trustee

Lonnie Carlson                     56

Scattering                               1

Gowrie Twp. Clerk

Paulette Carlson                   56

Scattering                               1

Hardin Twp. Trustee

Ivan Andresen                      36

Scattering                               1

Hardin Twp. Clerk

Kendra Stumpenhorst           44

Scattering                               0

Jackson Twp. Trustee

Thomas Gillespie                  64

Scattering                               0

Jackson Twp. Clerk

Nancy Lee Cooper               60

Scattering                               2

Johnson Twp. Trustee

Thomas Condon                   64

Scattering                               0

Johnson Twp. Clerk

Ronald Walsh                     127

Scattering                               0

Lost Grove Twp. Trustee

Donald Nyren                     105

Scattering                               1

Lost Grove Twp. Clerk

Gordon Martinson              104

Scattering                               0

Newark Twp. Trustee

Tom Kist                              68

Scattering                               0

Newark Twp. Clerk

Janet Kinne                          69

Scattering                               0

Otho Twp. Trustee

Lyle Heatherington                90

Scattering                               1

Otho Twp. Clerk

Dennis Chase                       96

Scattering                               2

Pleasant Valley Twp. Trustee

Neal D. Greve                    135

Scattering                               1

Pleasant Valley Twp. Clerk

Etta Mae Blair                    133

Scattering                               2

Rolland Twp. Trustee

Michael Jorgensen                84

Scattering                               0

Rolland Twp. Clerk

Randy D. Pearson                74

Scattering                               1

Sumner Twp. Trustee

Jane Stoneburner                  14

Scattering                               0

Sumner Twp. Clerk

Jon E. Anderson                   11

Scattering                               0

Washington Twp. Trustee

Don Roosa                           99

Scattering                               0

Washington Twp. Clerk

Richard J. Moenck               79

Scattering                               1

Webster Twp. Trustee

H. Dean Runyon                   45

Scattering                               1

Webster Twp. Clerk

Orville Hammitt                    54

Scattering                               0

Yell Twp. Trustee

Troy Ferrari                          25

Scattering                               1

Yell Twp. Clerk

Philip Bergund                      29

Scattering                               0