Webster County Iowa 10:54 AM Nov. 3, 2004
Website Report of Votes Cast 
General Election - November 2, 2004
County Recap
Total Registered Voters    26,181
Total Votes Cast    18,690
Voter Turnout 71%
Precincts Reporting 100%
President/Vice President
Democratic
John F. Kerry/John Edwards      9,561 *
Republican
George W. Bush/Dick Cheney      8,959
Constitution Party
Michael A. Peroutka/Chuck Baldwin          15
Iowa Green Party
David Cobb/Patricia La Marche            5
Libertarian Party
Michael Badnarik/Richard Campagna          26
Socialist Workers Party
James Harris/Margaret Trowe            2
Nominated by Petition
Ralph Nader/Peter Miguel Camejo          55
Nominated by Petition
Bill Van Auken/Jim Lawrence            1
Scattering
Scattering            7
United States Senator
Democratic
Arthur Small      5,180
Republican
Chuck Grassley    12,958 *
Iowa Green Party
Daryl A. Northrop        108
Libertarian Party
Christy Ann Welty        140
Socialist Workers Party
Edwin B. Fruit          15
Scattering
Scattering            9
United States Representative District 4
Democratic
Paul W. Johnson      7,086
Republican
Tom Latham    11,103 *
Scattering
Scattering          14
State Senator District 04
Democratic
John P. Kibbie        382 *
Republican
Harley Kahlhass        284
Scattering
Scattering           -  
State Representative District 008
Democratic
Dolores M. Mertz        502
Scattering
Scattering            3
State Representative District 009
Democratic
Sidney G. Baker        449
Republican
George S. Eichhorn        485
Scattering
Scattering            1
State Representative District 049
Democratic
Helen Miller    10,284
Scattering
Scattering        110
State Representative District 050
Republican
David A. Tjepkes      2,671
Scattering
Scattering          14
County Board of Supervisors Dist 2
Democratic
Eddie Peterson      1,696
Republican
Joel Lizer      1,938 *
Nominated by Petition
Phyllis Stewart        302
Scattering
Scattering            4
County Board of Supervisors Dist 3
Democratic
Greg Nolting      2,587
Republican
Sam R. Hartman      1,200
Scattering
Scattering            5
County Board of Supervisors Dist 5
Democratic
Phil Condon      1,391
Republican
Gary E. Nelson      1,026
Nominated by Petition
Eugene Melvin Newsome        231
Scattering
Scattering            1
County Auditor
Democratic
Carol M. Messerly    14,413
Scattering
Scattering        110
County Sheriff
Republican
Brian Mickelson    14,351
Scattering
Scattering        163
Soil and Water Conservation Commissioner
Elect 3
David Stein      8,268
Ed Brennan      8,187
Jacqueline L. Johanson      8,165
Scattering          77
County Agricultural Extension Council
Elect 4
Janey Albrecht      8,187
Rick Hotz      7,835
Patty Croonquist      8,527
Brian J. Mcloughlin      7,485
Scattering          60
Retain Supreme Court Judge?
 Yes No
Louis A. Lavorato      8,412      2,759
David S. Wiggins      8,383      2,520
Jerry L. Larson      8,754      2,339
Retain Appeals Court Judge?
 Yes No
Gayle Vogel      8,842      2,207
Robert E. Mahan      8,562      2,331
Retain District Court 2B Judge?
 Yes No
David R. Danilson      8,936      2,150
Retain District Court 2B Associate Judge?
 Yes No
Steven Van Marel      8,666      2,280
Thomas R. Hronek      8,394      2,399
Retain Dist Court 2B Associate Juvenile Judge?
 Yes No
James A. McGlynn      8,806      2,201
Victor G. Lathrop      8,610      2,276
Township Trustees
Badger Township
D D. Craig Gascho 258
Scattering 0
R Kit Hovey 255
Scattering 0
Burnside Township
R Todd D. Anderson 153
Scattering 0
R Mark Lundgren 164
Scattering 0
Clay Township
D Donald Larson 112
Scattering 0
R Roger H. Peterson 113
Scattering 0
Colfax Township
D Brad Koester 114
Scattering 0
R Doug Dencklau 130
Scattering 0
Cooper Township
D Richard Merrill 161
Scattering 0
R No Declared Candidate 0
Scattering 0
Dayton Township
D Earl Hanson 145
Scattering 0
R David Cramer 151
Scattering 0
Deer Creek Township
D Randall Licht 158
Scattering 0
R Victor Holst 181
Scattering 0
Douglas Township
D Dick Bothe 423
Scattering 0
R Keith Durschmidt 429
Scattering 0
Elkhorn Township
D Jason Stanek 342
Scattering 0
R Kendal Pliner 331
Scattering 0
Fulton Township
R Paul Eldal 116
Scattering 0
R Jeff Loehr 116
Scattering 0
Gowrie Township
R Chris Fevold 82
Scattering 0
R Gary Kuhn 83
Scattering 0
Hardin Township
D Gerry Lindmark 45
Scattering 0
R Mark E. Stumpenhorst 56
Scattering 0
Jackson Township
D Leo Mallinger 81
Scattering 0
D Dennis Cooper 79
Scattering 0
Johnson Township
D Eugene Lynch 136
Scattering 0
R Steve Julius 126
Scattering 0
Lost Grove Township
R Arnold E. Bloomquist 125
Scattering 0
R Michael J. Anderson 130
Scattering 0
Newark Township
R Dan Larson 81
Scattering 0
R James R. Legvold 70
Scattering 0
Otho Township
R Dorothy C. Jordison 142
Scattering 0
P Larry Reeves 127
Scattering 0
Pleasant Valley Township
D Patsy Chalstrom 252
Scattering 0
D Virginia McBride 256
Scattering 0
Roland Township
R Carl Sandgren 104
Scattering 0
No Declared Candidate 0
Scattering 0
Sumner Township
D David Fisher 15
Scattering 0
D H. Marvin Hoover 14
Scattering 0
Washington Township
D Richard L. Bell 131
Scattering 0
R Lee Welch 137
Scattering 0
Webster Township
D Duane Housken 65
Scattering 0
R No Declared Candidate 0
Scattering 0
Yell Township
D John E. Flickinger 34
Scattering 0
D Chester Youngren 31
Scattering 0