Regular Meeting

November 12, 2002

 

The Board of Supervisor met in Session on the above date with the following members present: O’Farrell, Peterson, Condon, Kirkberg and Chairperson Magnusson. Absent at 1:00p.m. Canvass:  Peterson.

 

Moved by O’Farrell, seconded by Peterson to approve minutes of November 5, 2002 meeting.  Motion carried unanimously.

 

Moved by Peterson, seconded by Condon to approve pay increase for Danell Stoneburner to $10.36 per hour, effective November 9, 2002 and Dave Stone to $9.14 per hour, effective November 3, 2002, per recommendation of Richard Holst, Building Maintenance.  Motion carried unanimously.

 

Moved by Condon, seconded by Kirkberg to approve and authorize Chair to sign Service Agreement with Per Mar Security Services for Webster County Disabilities Alliance Building at 602 3rd Avenue North, Fort Dodge, Iowa.  (Copy on file in CPC’s office).  Motion carried unanimously.

 

Butch Hoffman, representing Federal Signal Corporation to discuss outdoor warning sirens.  No action taken.

 

At 1:00p.m.  the Board Canvassed the November 5, 2002 General Election.  Moved by O’Farrell, seconded by Condon to approve the following as the Official Canvass of the November 5, 2002 General Election:

 

Board of Supervisor District 1

 

 

Soil & Water Conservation

 

 

 

James A. Gill

 

     1,755

votes

Douglas K. Seltz

 

     8,128

votes

 

Marcy Mersch

 

     1,651

votes

Perry Black

 

          58

votes

 

Scattering

 

 

            6

votes

Scattering

 

 

        124

votes

 

Board of Supervisor District #3

 

 

 

 

 

 

 

Greg Nolting

 

     2,093

votes

 

 

 

 

 

 

Scattering

 

 

          53

votes

Co.Agricultural Extension Council

 

 

 

Board of Supervisor District #4

 

Steve Julius

 

     6,592

votes

 

Dennis R. O'Farrell

 

     1,127

votes

Peggy M. Moody

 

     5,983

votes

 

Floyd A. Magnusson

 

     1,172

votes

Doreen Pliner

 

     6,379

votes

 

Scattering

 

 

            4

votes

Delynn D. Stein

 

     5,636

votes

 

Board of Supervisor District #5

 

Keith E. Streit

 

     6,244

votes

 

Phil Condon

 

     1,268

votes

Scattering

 

 

        115

votes

 

Eugene Melvin Newsome

        376

votes

 

 

 

 

 

 

Scattering

 

 

            5

votes

 

 

 

 

 

 

County Treasurer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Janice F. Horton

 

     8,098

votes

 

 

 

 

 

 

John A. Mallinger

 

     4,954

votes

 

 

 

 

 

 

Scattering

 

 

            7

votes

 

 

 

 

 

 

County Recorder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judy R. Cosgrove

 

     9,966

votes

 

 

 

 

 

 

Scattering

 

 

          61

votes

 

 

 

 

 

 

County Attorney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Timothy N. Schott

 

     9,700

votes

 

 

 

 

 

 

Scattering

 

 

        130

votes

 

 

 

 

 

 

 

Office/Candidate

Votes Cast

Office/Candidate

Votes Cast

Badger Twp. Trustee

 

 

Badger Twp. Clerk

 

Alan Fevold

190

 

Leroy Lemberg

202

Scattering

4

 

Scattering

0

Burnside Twp.

 

 

Burnside Twp. Clerk

 

Gary Wicklein

98

 

Don Sandell

92

Scattering

0

 

Scattering

0

Clay Twp. Trustee

 

 

Clay Twp. Clerk

 

Michael Peterson

84

 

Loree Stewart

79

Scattering

0

 

Scattering

1

Colfax Twp. Trustee

 

 

Colfax Twp. Clerk

 

Bernard Dencklau

90

 

Violet Dencklau

88

   Scattering

1

 

   Scattering

1

Cooper Twp. Trustee

 

 

Cooper Twp. Clerk

 

Robert Enquist

127

 

Maureen Merrill

122

Scattering

4

 

Scattering

1

Dayton Twp. Trustee

 

 

Dayton Twp. Clerk

 

Jeff Peterson

114

 

Georgene J. Hanson

102

Scattering

1

 

Scattering

0

Deer Creek Twp. Trustee

 

Deer Creek Twp. Clerk

 

Dann Hotz

171

 

Randy Clough

174

   Scattering

1

 

Scattering

1

Douglas Twp. Trustee

 

 

Douglas Twp. Clerk

 

Kenneth Gansz

308

 

Margaret Albrecht

325

Scattering

4

 

Scattering

0

Elkhorn Twp. Trustee

 

 

Elkhorn Twp. Clerk

 

Maurice W. Field

231

 

Kendal Bunda

253

Scattering

0

 

Scattering

1

Fulton Twp. Trustee

 

 

Fulton Twp. Clerk

 

Wayne Blunk

94

 

Alan Croonquist

101

Scattering

1

 

Scattering

0

Gowrie Twp. Trustee

 

 

Gowrie Twp. Clerk

 

Lonnie Carlson

56

 

Paulette Carlson

56

Scattering

1

 

Scattering

1

Hardin Twp. Trustee

 

 

Hardin Twp. Clerk

 

Ivan Andersen

36

 

Kendra Stumpenhorst

44

Scattering

1

 

Scattering

0

Jackson Twp. Trustee

 

 

Jackson Twp. Clerk

 

Thomas Gillespie

64

 

Nancy Lee Cooper

60

Scattering

0

 

Scattering

2

Johnson Twp. Trustee

 

 

Johnson Twp. Clerk

 

Thomas Condon

129

 

Ronald Walsh

127

Scattering

0

 

Scattering

0

Lost Grove Twp. Trustee

 

Lost Grove Twp. Clerk

 

Donald Nyren

105

 

Gordon Martinson

104

Scattering

1

 

Scattering

0

Newark Twp. Trustee

1

 

Newark Twp. Clerk

 

Tom Kist

68

 

Janet Kinne

69

Scattering

0

 

Scattering

0

Otho Twp. Trustee

 

 

Otho Twp. Clerk

 

Lyle Heatherington

90

 

Dennis Chase

96

Scattering

1

 

Scattering

2

Pleasant Valley Twp. Trustee

 

Pleasant Valley Clerk

 

Neal D. Greve

135

 

Etta Mae Blair

133

Scattering

1

 

Scattering

2

Michael Jorgensen

84

 

Randy D. Pearson

74

Scattering

0

 

Scattering

1


 

 

 

 

 

 

Sumner Twp. Trustee

 

 

Sumner Twp. Clerk

 

Jane Stoneburner

14

 

Jon E. Anderson

11

Scattering

0

 

Scattering

0

Washington Twp. Trustee

 

Washington Twp. Clerk

 

Don Roosa

99

 

Richard J. Moenck

79

Scattering

0

 

Scattering

1

Webster Twp. Trustee

 

 

Webster Twp. Clerk

 

H. Dean Runyon

45

 

Orville Hammitt

54

Scattering

1

 

 Phillip Bergland

0

Yell Twp. Trustee

 

 

Yell Twp. Clerk

 

Troy Ferrari

25

 

Philip Bergund

29

Scattering

1

 

Scattering

0

 

Motion carried unanimously.

 

Moved and seconded the meeting adjourned.