Board of Supervisors

Webster County Board of Supervisors
Fort Dodge, IA 50501

 

Board of Supervisiors
General Election Canvass
Tuesday November 13, 2012

1:00 p.m. Board of Supervisors' Room
Webster County Courthouse

The Board of Supervisors, acting as the canvassing board for the General Election held on November 6, 2012, met in Session on the above date with the following members present:  Dencklau, Peterson, Condon and Fletcher.   Absent:   Singer.

It was noted that the Special Precinct Board had reconvened at 11:00a.m. on November 9, 2012 and counted nine (9) absentee ballots that were posted marked before the election and returned before the canvass; and further counted eighty-eight Provisional Ballots.  The total ballots counted now stands at 18,393. 

Moved by Fletcher, seconded by Condon to accept the following as the Official Canvass:

Board of Supervisor District #2

 

 

 

Board of Supervisor District #3

 

 

Mark W. Campbell

  2,447

votes

 

Robert Singer

  2,478

votes

Aaron Newell

  1,518

votes

 

John Owen

983

votes

Scattering

 

        4

votes

 

Scattering

2

votes

Mark W. Campbell duly elected.

 

 

 

Robert Singer duly elected.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Board of Supervisor District #4

 

 

 

Board of Supervisors District #5

 

 

Marcy Lundberg

  1,475

votes

 

Breck Johnson

1,377

votes

Merrill D. Leffler

1,479

votes

 

Clark Fletcher

1,535

votes

Eugene Melvin Newsome

229

votes

 

Scattering

7

votes

Scattering

 

0

votes

 

Clark Fletcher duly elected.

 

 

Merrill D. Leffler duly elected.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

County Auditor

 

 

 

County Sheriff

 

 

Carol Messerly

14,390

votes

 

James V. Stubbs

9,171

votes

Scattering

 

114

votes

 

Kevin Kruse

8,456

votes

Carol Messerly duly elected.

 

 

 

Scattering

23

votes

 

 

 

 

 

James V. Stubbs duly elected.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badger Township Trustee - Elect Two

 

 

 

Jackson Twp Trustee - Elect Two

 

 

D.Craig Gascho

277

votes

 

Dennis Cooper

42

votes

Rick Pederson

5

votes

 

Steve Markert

84

votes

Scattering

 

7

votes

 

Scattering

2

votes

D.Craig Gascho and Rick Pederson duly elected.

 

 

 

Dennis Cooper and Steve Markert duly elected.

 

Burnside Township - Elect Two

 

 

 

Johnson Township Trustee - Elect Two

 

 

Mark Lundgren

164

votes

 

Steve Julius

108

votes

James Stewart

116

votes

 

Eugene Lynch

122

votes

Scattering

 

0

votes

 

Scattering

2

votes

Mark Lundgren and James Stewart duly elected.

 

 

Steve Julius and Eugene Lynch duly elected.

 

 

Clay Township - Elect Two

 

 

 

Lost Grove Township Trustee - Elect Two

 

Donald K. Larson

104

votes

 

James Fevold

111

votes

David Carlon

1

votes

 

Michael J. Anderson

82

votes

Scattering

 

0

votes

 

Scattering

1

votes

Donald K. Larson and David Carlon duly elected.

 

 

James Fevold and Michael J. Anderson duly elected.

Colfax Township - Elect Two

 

 

 

Newark Township Trustee - Elect Two

 

 

Doug Dencklau

127

votes

 

James R. Legvold

49

votes

Brad Koester

124

votes

 

Daniel Larson

60

votes

Scattering

 

0

votes

 

Scattering

0

votes

Doug Dencklau and Brad Koester duly elected.

 

 

 

 

 

 

Cooper Township - Elect Two

 

 

 

Otho Township Trustee - Elect Two

 

 

Richard L Merrill

168

votes

 

Tom Grady

126

votes

Kevin Benton

2

votes

 

Kay Grady

130

votes

Scattering

 

7

votes

 

Scattering

9

votes

Richard L. Merrill and Kevin Benton duly elected.

 

 

 

Tom Grady and Kay Grady duly elected.

 

 

Dayton Township - Elect Two

 

 

 

Pleasant Valley Township Trustee - Elect Two

 

David Cramer

116

votes

 

Patsy Chalstrom

168

votes

Earl S. Hanson

125

votes

 

Virginia McBride

212

votes

Scattering

 

0

votes

 

Scattering

3

votes

David Cramer and Earl S. Hanson duly elected.

 

 

 

Patsty Chalstrom & Virginia McBride duly elected.

 

 

Deer Creek Township - Elect Two

 

    

 

Roland Township Trustee - Elect Two

 

 

Michael Crouse

173

votes

 

Dan Hanson

1

votes

Gregory Holst

119

votes

 

Carl Sandgren

1

votes

Scattering

 

0

votes

 

Scattering

0

votes

Michael Crouse and Gregory Holst duly elected.

 

 

 

Dan Hanson and Carl Sandgren duly elected.

 

 

Douglas Township - Elect Two

 

 

 

Sumner Township Trustee - Elect Two

 

 

Keith Durschmidt

3

votes

 

Mary A. Brown

15

votes

Kenneth Gansz

3

votes

 

Bob Butrick

1

votes

Scattering

 

17

votes

 

Dave Fisher

1

votes

Keith Durschmidt & Kenneth Gansz duly elected.

 

 

*Mary A. Brown and Dave Fisher duly elected.

 

 

Elkhorn Township - Elect Two

 

 

 

Washington Township Trustee - Elect Two

 

Jason Nelson

246

votes

 

Ronald D. Grossnickle

106

votes

Gary E. Nelson

219

votes

 

Ralph Sonnicksen

95

votes

Scattering

 

5

votes

 

Scattering

0

votes

Jason Nelson and Gary E. Nelson duly elected.

 

 

 

Ronald D. Grossnickle & Ralph Sonnicksen duly elected.

Fulton Township Trustee - Elect Two

 

 

 

Webster Township Trustee - Elect Two

 

 

Paul J. Eldal

 

88

votes

 

Duane Housken

53

votes

Jeff Loehr

 

93

votes

 

Daniel Housken

49

votes

Scattering

 

1

votes

 

Scattering

0

votes

Jeff Loehr & Paul Eldal duly elected.

 

 

 

Duane Housken and Daniel Housken duly elected.

 

 

Gowrie Township Trustee - Elect Two

 

 

 

Yell Township Trustee - Elect Two

 

 

Chris Fevold

73

votes

 

Marc Berglund

3

votes

Tanner G. Carlson

52

votes

 

Troy Ferarri

2

votes

Scattering

 

1

votes

 

Scattering

8

votes

Chris Fevold and Tanner G. Carlson duly elected.

 

 

 

Marc Berglund and Troy Ferarri duly elected.

 

Hardin Township Trustee - Elect Two

 

 

 

*Sumner Twp tie was determined by Board drawing lots.

Gerry Lindmark

62

votes

 

 

 

 

Jeff Berglund

1

votes

 

County Agricultural Extension - Elect Four

 

Scattering (blank name)

1

votes

 

Gary Hammitt

  6,971

votes

Gerry Lindmark and Jeff Berglund duly elected.

 

 

 

Allen V. Hayek

  5,558

votes

 

 

 

 

Mark Peterson

  7,682

votes

Soil and Water Conservation - Elect Three

 

 

 

Dan O'Hern

  7,262

votes

Gary Hammitt

8902

votes

 

LeAnn Lawler

  7,210

votes

Danny Hansen

9059

votes

 

Scattering

     106

votes

Terrance Flattery

4

votes

 

Mark Peterson, Dan O'Hern, LeAnn Lawler & Gary Hammitt

Scattering

 

221

votes

 

duly elected.

 

 

Gary Hammitt, Danny Hansen & Terrance Flattery

duly elected.

 

County Agricultural Extension - To Fill Vacancy

 

PUBLIC MEASURE A - E911 Surcharge

 

 

 

 Denny Amman

11,129

votes

Yes

 

9,059

votes

 

Scattering

61

votes

No

 

6,463

votes

 

Denny Amman duly elected residue of term.

 

Public Measure A was duly adopted.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dayton Council Member - To Fil Vacancy

 

 

 

Stratford Council Member - To Fill Vacancy

 

Claire LeRoy Williamson, Jr.

279

votes

 

Travis Sonkson

6

votes

Scattering

 

33

votes

 

Chase Haman

3

votes

Claire LeRoy Williamson, Jr. duly elected

for reside of term.

James Bricker

1

votes

 

 

 

 

 

Travis Sonkson duly elected for residue of term.

 

Motion carried unanimously.

Moved by Dencklau, seconded by Condon to adjourn the meeting. Motion carried unanimously.